تبلیغات
مشاوره صنعتی|سرمایه گذاری|اکسید روی|سولفات روی - بررسی چهار نوع از مشکلات عمده مبدل های حرارتی(مهندس ابوالفضل منفرد)- قسمت دوم
تأمین مواد شیمیایی و صنعتی ، مشاوره سرمایه گذاری 09127150989
بررسی چهار نوع از مشکلات عمده مبدل های حرارتی(مهندس ابوالفضل منفرد)- قسمت دوم
پنجشنبه 30 مرداد 1393 ساعت ساعت 22 و 18 دقیقه و 08 ثانیه | نوشته ‌شده به دست الف منفرد | ( نظرات )

 انبساط حرارتی: این مشکل بیشتر در مبدل های حرارتی بخاری اتفاق می افتد.در سیستم های حرارتی- بخاری، بعد از بسته شدن شیرکنترل، بخار باقیمانده در پوسته، آب و یا دیگر سیالات لوله گذر را گرم می کند.با ادامه یافتن این پدیده، فشاری به مراتب بیشتر از مقاومت صفحه های لوله گیر، بست ها، سر پرچ ها و دیگر اجزای مبدل به سیستم وارد می شود. قسمتهای چدنی معمولا به خاطر کمبود انعطاف و چکش خواری(ductility) می شکنند.صفحه های لوله گیر فولادی نیز که نقطه تسلیم آنها بالاتر از قطعات چدنی است، خم شده و تغییر شکل می یابند.  برای جلوگیری از این مشکل در سیستم، می توان از شیر فشار شکن استفاده کرد. همچنین به منظور جذب انبساط حرارتی می توان تمهیداتی از جمله نصب یک تانک برای ممانعت از تخلیه متناوب شیر فشار شکن در سیستم که باعث هدر رفتن سیال و قرار گرفتن یک بار اضافی روی شیر می شود، در نظر گرفت. این تانک را می توان بین مبدل حرارتی و شیر کنترل یا شیر قطع نصب نمود.


  اتلافات آب سرد کننده: در پس خنک کن های هوای فشرده و خنک کننده های گازی، همیشه قبل از شروع جریان گاز گرم، باید سیال سرد کننده وجود باشد. در غیر این صورت، گاز گرم، لوله ها را ذوب و یا دچار تغییر شکل می کند. برای تنظیم جریان مایع سرد کننده می توان از شیرهای محرک دمایی(Temperature actuated) مدوله(شیرهایی که در اثر تغییر دما عمل می کنند) استفاده نمود.

ب- خوردگی شیمیایی

 این پدیده در اثر فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی بین مواد تشکیل دهنده مبدل حرارتی و سیالات جاری درآنها بوجود می آید. خوردگی القائی شیمیایی خود به هفت نوع تقسیم می شود: خوردگی عمومی، حفره ای، تنشی، بخشی،گالوانیک، درزی و خراش چگالیده.

 خوردگی عمومی: از مشخصات این نوع خوردگی،می توان به  خوردگی نسبتا یکنواخت  لوله ها، صفحه های لوله گیر و پوسته اشاره کرد. این خوردگی به حدی یکنواخت پیش می رود که ممکن است وجود خوردگی در تجهیزات احساس نشود. شرایط مساعد و یکنواخت نیز این نوع خوردگی را تشدید می کند. همچنین محیط با  PH پایین (کمتر از 7)  که در آن دی اکسید کربن و یا اکسیژن نیز باشد، باعث ایجاد خوردگی روی مس می شود. . مواد شیمیایی مختلف از قبیل اسیدها نیز باعث این نوع خوردگی می شوند.انتخاب جنس مناسب برای مبدل متناسب با شرایط و مقاومت خوردگی محیط و نیز استفاده از تصفیه گرهای شیمیایی، می تواند راهکار خوبی برای جلوگیری از این نوع خوردگی و در نتیجه افزایش طول عمر مبدل باشد.

خوردگی حفره ای: این نوع خوردگی(که پیل غلظتی نیز نامیده می شود) بیشتر در فلزات آهنی و غیر آهنی مشاهده می گردد. علت خوردگی حفره ای برقراری پتانسل الکتروشیمیایی بر اثر اختلاف غلظت اکسیژن در داخل و خارج حفره است. در این نوع خوردگی حفره خورده شده توسط اکسیژن به عنوان آند و سطح فلزی که به آن حمله نشده، به عنوان کاتد عمل می کنند.  هر چند ممکن است تعداد کمی از حفره ها به چشم بیایند، اما حتی وجود یکی از آنها نیز می تواند باعث آسیب رسانی به مبدل شود. احتمال وقوع خوردگی حفره ای هنگامی که مبدل از سرویس خارج شدهdown) (Shutیا در زمان تعمیر و نگهداری قرار داشته یا عبارتی هیچ جریانی در سیستم وجود نداشته باشد؛ محیط مناسبی برای ایجاد پیل غلظتی به وجود می آید. ترک ها، رسوبات حاصل از لجن و مواد معلق، خراش سطحی، شکاف در لایه های نازک محافظ، شکاف در فیلم سطحی فلز و نیز میزان زبری، عواملی هستندکه میزان خوردگی حفره ای را  تشدید می کنند.

خوردگی تنشی: این نوع خوردگی مرزهای بلور را در نواحی تحت تنش مورد حمله قرار می دهد. معمولا هم تنش های پسماند اجتناب پذیر و هم اجتناب ناپذیر در لوله های مبدل حرارتی وجود دارد. این تنش ها به هنگام ساخت و شکل دهی لوله، ایجاد خم U شکل یا در موقع نصب لوله ها داخل صفحه های لوله گیر ایجاد می شوند. خرابی های حاصل از این نوع خوردگی به صورت ترک های نازکی شکل گرفته و به دنبال خطوط تنشی و مرزهای بلور را نیز در برمی گیرند. یون کلرید که معمولا در اکثر ترکیبات کلر دار یافت می شود، عامل خوردگی تنشی در لوله های فولادی ضد زنگ می باشد. بدیهی است که این یون در تمام آب ها و در دماهای مختلف یافت می شود. مکانیسم این پدیده به درستی مشخص نیست اما یافته ها  نشان می دهد که تکرار این پدیده بستگی به افزایش میزان دما و غلظت یون کلرید دارد. با نگهداری دمای دیواره لوله، زیر )125ºFاین دما با در نظر گرفتن ماکزیمم دمای سیال، نه متوسط دما، محاسبه شده است)، می توان از ایجاد این نوع خوردگی تا غلظت 50 ppm یون کلرید جلوگیری کرد. آمونیاک نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد خوردگی تنشی در لوله های مسی یا آلیاژمسی می باشد.آمونیاک حتی درغلظتهای خیلی پایین(1 ppm یا کمتر) نیز می تواند مشکل ساز باشد.خلا شکن مورد استفاده در مبدل های حرارتی-بخاری، آمونیاک را از میان منافذ دستگاه تبرید آمونیاکی جذب می کند. این آمونیاک باعث ایجاد ترک خوردگی تنشی به ویژه در قسمتهای U شکل لوله های مبدل می شود. آلیاژهای مس-نیکل مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی تنشی دارند و در فرآیندهایی که غلظت های پایین آمونیاک مورد استفاده قرار می گیرد باید از این آلیاژ استفاده شود.

خوردگی بخشی(dezincification): این مشکل درآلیاژهای مس-روی که درصد مس آن کمتر از85 است، زمانی به وجود می آید که این آلیاژ با آب دارای دی اکسید کربن و اکسیژن بالا و یا با محلول های ساکن تماس پیدا می کند. شدت این نوع خوردگی با افزایش دما یا کاهش میزان pH سیال به زیر 7، شدیدتر می شود.خوردگی بخشی، سطح آلیاژ را متخلخل کرده و باعث کنده شدن فیلم روی آن شده و مس باقی مانده را  نیز اسفنجی شکل می کند. با جلوگیری از فعالیت شیمیایی مثلا استفاده از آلیاژ برنج با میزان روی کمتر یا استفاده از برنج شامل قلع و ارسنیک  و نیز با کنترل محیط ایجاد کننده خوردگی، می توان از بروز خوردگی بخشی جلوگیری کرد.

  خوردگی گالوانیک: این نوع خوردگی زمانی اتفاق می افتد که فلزات نامتشابه در حضور یک الکترولیت مانند آب اسیدی، با هم اتصال برقرار می کنند. خوردگی گالوانیک معمولا باعث ایجاد واکنش های نسبتا شدیدی روی فلز غیر نجیب (Less noble metal) [فلزاتی که تمایل زیادی برای واکنش با گازهایی نظیر اکسیژن دارند- مترجم]  می شود. برای مثال اگر یک پیل گالوانیک متشکل از مس و فولاد در محلول الکترولیت اسید سولفوریک را در نظر بگیریم؛ مس که از فولاد نجیب تر است تقریبا بدون تغییر مانده و فولاد به شدت دچار خوردگی می شود.نمودار گالوانیک، پتانسیل مربوط به موادی را که شامل این نوع خوردگی می شوند، نشان می دهد. فلزاتی که متعلق به یک گروه درجدول شیمیایی هستند، میل نسبتا کمتری برای ایجاد خوردگی گالوانیکی دارند. در واقع وقتی که دو فلز از دو گروه متفاوت داخل الکترولیت قرار می گیرد؛ فلز غیر نجیب تر به طور قابل توجه ای خورده می شود در این مورد، تیغه فولادی غیر نجیب تر، درنقطه اتصال با لوله مسی، خورده شده است.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
lords mobile hack سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 16 و 23 دقیقه و 10 ثانیه
امروز من با بچه هایم به ساحل رفتم. من یک پوسته دریا پیدا کردم و به دختر 4 سالهام دادم و گفتم: اگر میتوانی گوش کنی، اقیانوس را بشنو. » او پوسته را به گوش او گذاشت و فریاد زد.

در داخل یک خرچ خرچنگ وجود داشت و آن را به او زد
گوش. او هرگز نمیخواهد برگردد! LoL من می دانم که این کاملا موضوع نیست، اما من مجبور شدم به کسی بگویم!
cam4 hack generator سه شنبه 21 آذر 1396 ساعت 18 و 52 دقیقه و 50 ثانیه
سلام من cafin هستم، اولین بار من به نظر دادن
هر جا که این مقاله را بخوانم، فکر می کنم
من می توانم به دلیل این پست درخشان نیز نظر خود را ارائه دهم.
imvu credit generator چهارشنبه 15 آذر 1396 ساعت 20 و 23 دقیقه و 13 ثانیه
من دوست دارم از طریق مقاله ای که می تواند مردم را به فکر کردن نگاه کند.
همچنین، ممنون از اجازه دادن به من برای نظر دادن!
std testing cost پنجشنبه 18 آبان 1396 ساعت 18 و 22 دقیقه و 02 ثانیه
بستگان من هر بار می گویند من زمان خود را می کشم
اینجا در شبکه، اما من می دانم که من همیشه با خواندن این دانا می دانم
مقالات زیبا
best supplement medicare plans شنبه 13 آبان 1396 ساعت 19 و 49 دقیقه و 15 ثانیه
آیا من فکر می کنم اگر چند مقالات خود را نقل قول کنم تا زمانی که اعتبار و منابع خود را به وبلاگ شما ارائه کنم؟
وبسایت من همان طوری است که شما و کاربرانتان واقعا از بسیاری اطلاعاتی که در اینجا ارائه می کنید بهره مند می شوید.

لطفا اجازه دهید من می دانم اگر این خوب با شما. قدردانی آن
best psychic medium reading شنبه 13 آبان 1396 ساعت 18 و 59 دقیقه و 06 ثانیه
با تشکر از یک دسته برای به اشتراک گذاری این با تمام افراد شما واقعا شما را تشخیص دهد
صحبت کردن تقریبا! نشانه گذاری شده محبت آمیز
همچنین به وب سایت من مراجعه کنید =). ما می توانیم یک قرارداد تجارت لینک داشته باشیم
در بین ما
best psychic medium reading شنبه 13 آبان 1396 ساعت 18 و 56 دقیقه و 51 ثانیه
دائما به خواندن محتویات کوچکتر که انگیزه آنها را نیز روشن می کند، استفاده می شود و این نیز با این مقاله که من در حال خواندن آن هستم اتفاق می افتد.
local std testing سه شنبه 9 آبان 1396 ساعت 17 و 28 دقیقه و 48 ثانیه
من می دانم که این وب سایت به پست های وابسته به کیفیت و سایر موارد اضافه می کند
چیزهای دیگری وجود دارد که وب سایت دیگری وجود دارد که کیفیت آن را می دهد؟
gemas gratis clash royale سه شنبه 9 آبان 1396 ساعت 16 و 51 دقیقه و 09 ثانیه
با تشکر از وبلاگ بسیار خوب!
confidential std test شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 20 و 37 دقیقه و 02 ثانیه
سلام به هر بدن، اولین بار من این وبلاگ را دیدم؛ این وبلاگ شامل اطلاعات شگفت انگیز و بسیار عالی در پشتیبانی است
از بازدیدکنندگان
std screening near me شنبه 18 شهریور 1396 ساعت 03 و 18 دقیقه و 42 ثانیه
روز خوب! آیا شما فکر می کنید اگر من وبلاگ خود را با گروه توییتر خود به اشتراک بگذارم؟

بسیاری از افرادی هستند که فکر می کنم واقعا لذت بردم
محتوای شما لطفا بگذارید بفهمم خیلی ممنون
cheap psychics جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 21 و 49 دقیقه و 49 ثانیه
من می دانم که این وب سایت با ارائه پست های کیفیت بالا و موارد دیگر، وجود دارد
وب سایت دیگر که این اطلاعات را با کیفیت ارائه می دهد؟
phone psychic reading جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 19 و 48 دقیقه و 28 ثانیه
ما گروهی از داوطلبان هستیم و یک طرح جدید در جامعهمان ایجاد می کنیم.

وب سایت شما با اطلاعات ارزشمند برای کار در اختیار ما قرار داد. شما کار بزرگی انجام داده اید و کل جامعه ما از شما سپاسگزار است.
cheap phone psychic readings جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 11 و 42 دقیقه و 56 ثانیه
پس از خواندن این مطلب، فکر کردم این واقعا آموزنده است. من قدردانی میکنم که وقت و انرژی صرف میکنم
برای قرار دادن این مقاله آموزنده با هم. من یک بار دیگر پیدا کردم
خودم شخصا زمان زیادی را صرف خواندن و اظهارنظر می کنم.

ولی که چه، هنوز هم ارزش این را داشت!
hack token chaturbate شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 18 و 08 دقیقه و 03 ثانیه
What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this
I've found It absolutely useful and it has helped me out loads.
I hope to contribute & aid other users like its aided
me. Good job.
http://regeniaosbon.soup.io/ جمعه 29 اردیبهشت 1396 ساعت 02 و 19 دقیقه و 19 ثانیه
I'm pretty pleased to uncover this great site. I wanted to thank you
for ones time for this wonderful read!! I definitely really liked every
bit of it and i also have you book-marked to see new information on your website.
دو همدل جمعه 31 مرداد 1393 ساعت 09 و 57 دقیقه و 07 ثانیه
اگر هنوز ازدواج نکرده اید و دنبال نیمه گمشده خود می گردین ؟ وب سایت دو همدل شما را در رسیدن به هدفتان یاری خواهد کرد هر چه زودتر وارد سایت دو همدل بشین که 250000 نفر منتظر ورود شما هستن | http://2hamso.ir/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نویسندگان
نظر سنجی
بهترین گزینه برای افزایش ارزش پس انداز چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :