تبلیغات
مشاوره صنعتی|سرمایه گذاری|اکسید روی|سولفات روی - سیرکولاتورها و سیستم های بسته- قسمت اوّل
تأمین مواد شیمیایی و صنعتی ، مشاوره سرمایه گذاری 09127150989
سیرکولاتورها و سیستم های بسته- قسمت اوّل
پنجشنبه 6 شهریور 1393 ساعت ساعت 19 و 45 دقیقه و 37 ثانیه | نوشته ‌شده به دست الف منفرد | ( نظرات )


پمپی را که به صورت سیستم بسته مورد استفاده قرارمی گیرد، سیرکولاتور می گویند سیرکولاتورها  مایع را در یک حلقه سیستم لوله کشی، چندین وچند بار می چرخانند. هر چند این موضوع از نقطه نظر سیستمهای لوله کشی، غیر معمول می باشد. اما نقش سیرکولاتورها در صنعت گرمایش و تهویه مطبوع(HVAC) بسیار حیاتی است. بنابراین در میان سایر کاربردهای پمپ، سیرکولاتورها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

سیستم های بسته

در سیستمهای هیدرونیک HVAC، بر اثر گردش مایع پمپاژ شده درلوله ها، گرما از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می شود. یعنی گرما از یک منبع دما بالا، مانند بویلر، دریافت و به قسمتهای دما پایین، مانند کویل سیستم گرمایش، انتقال داده می شود. در یک سیستم برودتی آبی، گرما توسط مایع از یک کویل تهویه مطبوع، دریافت و سپس به قسمتهایی که دمای کمتری دارند، مانند اواپراتور چیلر، منتقل می شود.

از مشخصه های سیستم های بسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •         سیستم لوله کشی تحت فشار و کاملا پر از مایع،که تنها در یک نقطه با گاز قابل تراکم در ارتباط بوده و این نقطه معمولا یک تانک تحت فشار می باشد.(توجه:در بعضی از سیستم های بزرگ از سیستم انباره حرارتی به عنوان بخشی از سیستم سیرکولاتور در مخازن باز، استفاده می شود.)
  •        مایع منتقل کننده گرما که با حداقل اتلاف در سیستم جریان می یابد، طبیعتا احتیاج کمی به مایع جبرانی دارد.معمولا در بیشتر سیستمها از آب استفاده می شودکه این مسئله برخی امتیازات دیگری  مانند تأخیر خوردگی و غیره را دربردارد.همچنین خواص آب در هنگام پمپاژ، تقریبا بدون تغییر باقی می ماند. برخی از سیستمها نیز برای انتقال گرما از آب یا روغن های خاصی که دارای غلظت قابل توجه ضد یخ گلیکول می باشند استفاده می کنند. تغییرات خواص اصلی مایع از جمله گرمای ویژه و ویسکوزیته، باید در هنگام تعیین سیرکولاتور مورد توجه قرار گیرد. در ادامه این مقاله آب را به عنوان مایع منتقل کننده یا مایع سیرکولاتور مفروض می گیریم.
  •         اختلاف ارتفاع در سیستم لوله کشی چه بصورت عمودی یا افقی، هیچ تأثیری در تعیین هد پمپ سیرکولاتور  ندارد.
  •        همچنین وجود اختلاف فشار در قسمت های مختلف سیستم، هیچ تأثیری در تعیین هد پمپ سیرکولاتور نخواهد داشت.

هد پمپ

وظیفه پمپ در هر سیستم، انجام کار بر روی مایع است. بطور کلی، برای انجام این کار، باید بر اختلاف ارتفاع یا فشار غلبه کرده و این مسئله از عوامل اصلی تعیین هد مورد نیاز پمپ می باشد. افت اصطکاک نیز که در اثر تماس مایع با جداره داخلی لوله ها ایجاد می شود، یکی از عوامل فرعی در تعیین هد مورد نیاز پمپ خواهد بود.

واحدهای اندازه گیری هد پمپ عبارتند از فوت هد(foot of head) یا پوند فوت انرژی بر پوند مایع(ft-lbf/lb). معادله برنولی این موضوع را به فرم ریاضی شرح داده است:در این فرمول، Epump  معرف هد پمپ و واحد آن فوت (ft)؛ P ، فشار سطح مایع در قسمت مکش و تخلیه که واحد آن پوند بر فوت مربع ((lb/ft2؛ W،دانسیته مایع که واحد آن پوند بر فوت مکعب (lb/ft3) ؛ Z، ارتفاع سیال در قسمت مکش و تخلیه نسبت به سطح مبنا و واحد آن فوت (ft) ؛ V، سرعت مایع در قسمت مکش و تخلیه که واحد آن فوت بر ثانیه (ft/s) ؛ g، شتاب جاذبه و مقدار آن حدودا 32.2 فوت بر مجذور ثانیه(ft/s2 )؛ hf، افت فشار ناشی از اصطکاک و واحد آن فوت (ft) می باشد.همچنین a و b نقاط دلخواه انتخابی روی قسمتهای مکش و تخلیه سیستم هستند.

البته در موارد خاص، نقاط a وb می توانند یکی باشند. این مسئله بیانگر این حقیقت است که مایع سیرکولاتور هرگز از سیستم خارج نشده و صرفا داخل خود سیستم جریان دارد.از آنجائی که در یک زمان و مکان مشخص، این دو نقطه هیچ اختلاف فشار، ارتفاع و یا سرعتی ندارند؛ جمله های 1،2 و 3    در معادله برنولی، صفر می شود. بنابراین  ما به تعریف بسیار مهمی از یک سیستم بسته خواهیم رسید.

در یک سیستم بسته، هد پمپ فقط توسط افت فشار ناشی از اصطکاک(hf) سیستم تعیین می شود. بنابراین آزمایشات مختلفی  برای یافتن روابط hf انجام گرفته است. بیشتر مهندسین HVAC از رابطه دارسی- ویسباخ استفاده می کنند:


در این رابطه، g شتاب جاذبه و مقدار آن حدودا 32.2 فوت بر مجذور ثانیه(ft/s2 )؛ hf، افت فشار ناشی از اصطکاک و واحد آن فوت (ftf، ضریب اصطکاک و بدون بعد؛ L، طول لوله و واحد آن فوت(ft)؛ D، قطر لوله و واحد آن فوت(ft) و V، سرعت متوسط مایع و واحد آن فوت بر ثانیه (ft/s) می باشد.بدون شک بیشترین افت اصطکاک سیستم پمپاژ، در لوله ها اتفاق می افتد. افت اصطکاک در اتصالات و دیگر تجهیزات نظیر کویل ها و دیگ های بخار را نیز باید در نظر گرفت.بنابراین نکته مهم در تعیین هد پمپ سیرکولاتور، محاسبه مجموع افت اصطکاک این اجزاء می باشد.

تعیین دبی سیستم

سیستم هیدرونیکی برای ایجاد آسایش در فضای خانه، علیرغم تغییرات آب و هوایی محیط طراحی  شده است. بنابراین میزان دبی، باید در نظر گرفتن بدترین حالت اختلاف دمای بین محیط خارج و داخل خانه تعیین می شود. میزان دبی سیستمهای هیدرونیک، برابر است با مقدار گرمایی که برای ایجاد شرایط محیطی قابل قبول در محیط زندگی به داخل ساختمان منتقل می شود. عامل مهم دیگر در تعیین دبی، میزان تغییرات دمایی یا Delta T آب است که این اختلاف دما برای انتقال بار حرارتی ضروری می باشد. دمای آب هنگام طراحی باید از یک حد معین در سیستم تجاوز نکند. زیرا کنترل آنها می تواند بسیارمشکل و گاه خطرناک باشد.] بالاترین حد ممکن برای دمای سیستم را معمولا (120ºC) 250ºF در نظر می گیرند [.همچنین در سیستمهای سرما ساز برای جلوگیری از یخ زدگی اواپراتور چیلر، باید از پایین آمدن دمای سیستم اجتناب نمود. اختلاف دمای طراحی(Delta T ) در بیشتر سیستم های حرارتی معمولا 20ºF می باشد.آب معمولی دارای گرمای ویژه 1 BTU/LBºF است. بنابراین جریان مورد نیاز برای ایجاد اختلاف دمای مورد نظر به صورت زیر می باشد:

دبی (gpm) = بار حرارتی (BTU/hr)/10,000

با کاهش گرمای ویژه آب و در صورت ثابت ماندن بقیه عوامل، می توان میزان دلخواه افزایش در جریان را بدست آورد.یکی از راههای کاهش گرمای ویژه آب، اضافه نمودن موادی مانند گلایکول به آن می باشد.هر چند ویسکوزیته محلول گلایکول از آب بیشتر بوده و این امر باعث افزایش افت اصطکاکی سیستم و نیز کاهش راندمان پمپ خواهد شد.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
budtrader دوشنبه 30 بهمن 1396 ساعت 01 و 30 دقیقه و 40 ثانیه
این بسیار ساده است که هر موضوعی را در مورد خالص در مقایسه با کتاب های درسی پیدا کنید، همانطور که من هستم
این پست را در این سایت پیدا کرد.
Can you get an operation to make you taller? پنجشنبه 16 شهریور 1396 ساعت 08 و 59 دقیقه و 37 ثانیه
Helpful information. Lucky me I found your web site by accident, and I'm shocked why this coincidence did not happened in advance!
I bookmarked it.
http://acvarium.mihanblog.com یکشنبه 11 تیر 1396 ساعت 10 و 00 دقیقه و 41 ثانیه
This web site really has all of the info I wanted concerning this subject and didn't know who to ask.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نویسندگان
نظر سنجی
بهترین گزینه برای افزایش ارزش پس انداز چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :