تبلیغات
مشاوره صنعتی|سرمایه گذاری|اکسید روی|سولفات روی - مشخصات عمومی سیستم های تصفیه فاضلاب -قسمت اوّل
تأمین مواد شیمیایی و صنعتی ، مشاوره سرمایه گذاری 09127150989
مشخصات عمومی سیستم های تصفیه فاضلاب -قسمت اوّل
سه شنبه 18 شهریور 1393 ساعت ساعت 11 و 19 دقیقه و 28 ثانیه | نوشته ‌شده به دست الف منفرد | ( نظرات )

 در روشهای تصفیه بیولوژیكی حذف آلوده كننده ها بوسیله فعالیتهای بیولوژیكی انجام میگردد. تصفیه بیولوژیكی مواد آلی قابل تجزیه به روش بیولوژیكی مانند مواد محلول كلوئیدی را حذف مینماید. بطور اساسی این مواد یا به گاز تبدیل میشوند كه به محیط اتمسفریك فرار می كنند و یا به توده های سلولی بیولوژیكی تبدیل میگردند كه بوسیله ته نشین سازی حذف می‏شوند. تصفیه بیولوژیكی همچنین جهت حذف نیتروژن در فاضلاب بكار  می رود.

    هوادهی: اساس كار تصفیه به روش بیولوژیكی، لخته سازی وحذف جامدات كلوئیدی رسوب ناپذیر و تثبیت اجرام آلی بوسیله میكروارگانیزم های گوناگونی كه مواد آلی  (Carbonaceous)محلول و كلوئیدی به گازهای گوناگون و توده‏های عمدتاً باكتری‏ها هستند، می‏باشند.جرم ویژه میكروارگانیزم‌ها جهت تبدیل سلولی كمی بیشتر از جرم ویژه آب می‏باشد. لذا این اجرام می‏توانند توسط نیروی ثقلی ته‏نشین گردند و از فاضلاب جدا شوند.توجه به این نكته ضروریست تا زمانیكه توده‏های تولید شده از اجرام آلی از فاضلاب جدا نشود، عمل تصفیه تكمیل نشده است چرا كه این توده ‏های سلولی از مواد آلی می‏باشند و در خروجی به عنوان (BOD5) اندازه ‏گیری می‏گردند.

اجرام آلی موجود در فاضلاب در راكتور (مخزن هوادهی) با باكتری‏های هوازی كه بطور معلق وجود دارند در تماس قرار می‏گیرند. محیط هوازی راكتور (مخزن هوادهی) با استفاده از هواده‏ های عمقی یا هواده ‏های مكانیكی-سطحی ایجاد می‏شود كه علاوه بر این عملكرد، اختلاط فاضلاب (mixed liquor) را نیز ایجاد می‏نماید. بعد از گذشت زمان مشخصی مخلوط سلولهای جدید و قدیمی به داخل تانك ته‏ نشینی جائی كه سلولها از پساب تصفیه شده جدا میگردند،هدایت میشود. یك بخش ازسلول‏های ته‏ نشین شده جهت بدست آوردن غلظت مناسب و دلخواه ارگانیزم‌ها در مخزن هوادهی به این راكتور باز گردانده می‏شوند و بخش دیگر آن از سیستم خارج میشود. در طبیعت نقش اساسی باكتریها، تجزیه اجرام آلی تولید شده بوسیله موجودات زنده میباشد. در روش لجن فعال، باكتریها مهمترین میكروارگانیزم‏هایی هستندكه نقش تجزیه اجرام آلی موجود در فاضلاب را ایفا می‏كنند. در مخزن هوادهی، یك بخش از مواد آلی بوسیله باكتریهای هوازی یا باكتری های اختیاری (Aerobic Or Facultative) برای بدست آوردن انرژی جهت سنتز باقیمانده اجرام آلی به سلولهای جدید استفاده میگردد. فقط بخش كمی از این مواد به تركیبات با انرژی كم مانند CO2,NO3,SO4 اكسید می‏شود و باقی به جرم های سلولی سنتز می شوند.

    اگر چه این مطلب كه باكتری‏ها هر چه سریعتر مواد آلی را تجزیه می‏كنند بسیار مهم می‏باشد، تشكیل لخته های مناسب كه نیاز اولیه جدا سازی مؤثر اجرام بیولوژیكی در واحد ته‏نشینی می باشد نیز بسیار حائز اهمیت است. این مطلب مشاهده شده است كه اگر زمان متوسط اقامت سلولی (Mean cell Residence Time) سلولها در سیستم افزایش داده شود، خصوصیات ته ‏نشینی لخته ‏های بیولوژیكی افزایش می‏یابد. چرا كه با افزایش عمر توده سلولی، بار سطحی آنها كاهش می‏یابد و میكرو ارگانیزم‏ها شروع به تولید پلیمرهای سلولی اضافی می‏نماید به طوری كه لایه ‏های شبیه به قبلی را بر روی آنها ایجاد می كنند.

حضور این پلیمرها و لجن تشكیل ‏‏‏‏‏لخته هایی كه می‏توانند به آسانی در اثر ته ‏نشینی ثقلی (Gravity Settling) حذف گردند را افزایش می‏دهد.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نویسندگان
نظر سنجی
بهترین گزینه برای افزایش ارزش پس انداز چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :